Amino Asit Nedir? Ne işe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Amino asit proteinlerin en küçük yapıtaşıdır. Yaklaşık 20-22 adet aminoasit vardır. Amino asit nedir? Vücuttaki işlevleri nelerdir diye soracak olursak vücudumuzdaki proteinlerin sentezlenmesi gibi hayati süreçleri sağlarlar. Ayrıca hormonlar ve nörotransmitterlerin sentezlenebilmesi de amino asitler sayesinde olur. Görüldüğü gibi amino asidin hayati bir işlevi vardır. Bazı amino asitleri vücud diğer amino asitleri kullanarak üretir. Bazılarını ise mutlaka dışarıdan almak zorundadır. 22 adet amino asit içinde 8 adedini vücut üretemez ve dışarıdan besinlerle almaya ihtiyaç duyar. Lösin, lizin, izolösin, valin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan dışardan alınmaya ihtiyaç duyulan amino asitlerdir. Proteinlerin yapı taşları olan amino asitler çok önemlidir.

Amino Asit Çeşitleri
Proteinler amino asitler olmadan bir işe yaramayacağı için özellikle sporcuların amino asit takviyelerine gereksinimleri daha fazladır. Bir beslenme uzmanı ile birlikte alınacak dozun ayarlanması önemlidir. Sağlıklı kas gelişimi için amino asit takviyesi şarttır. Kas hasarlarının iyileşme sürecini hızlandırır. Esansiyel ve Esansiyel olmayan amino asitler olarak iki gruba ayrılırlar. Esansiyel amino asitler; Histidin, Lizin, Fenilalanin, Metiyonin, Tireonin, Lösin, İzolösin, Valin’dir. Esansiyel olmayan amino asitlerden bazıları da; Glutamin, karnitin, arjinin, sistein olarak sayılabilir. Eskişehir amino asit olarak Eskişehirde bu tarz gıda takviyelerinin bulunduğu merkezler çoğalmaktadır.

Amino Asitler Herkes Tarafından Kullanılabilir Mi?
İnsanların bu takviyeleri bilinçli bir şekilde kullanmaları gerekir. Vücut ağırlığına göre de kullanılacak doz değişebilmektedir. Ama vücut ağırlığı her zaman tek başına geçerli bir kıstas değildir. Bu nedenle bu tarz gıda takviyelerine yönelenler bir beslenme uzmanına mutlaka danışmalıdırlar. Bütün dünyada yaygınlaşan gıda takviyeleri ülkemizde de son derece revaçtadır. Sadece spor yapanlar değil, vücut direncini arttırmak isteyenler ve vejateryenler dahi bu tarz gıda takviyelerine yönlenmektedirler. Amino asit Eskişehir olarak yapılan aramalarda bilhassa Eskişehir’de bu tarz arayışta olanlar için her nevi besin takviyesinin olduğu dükkanlar mevcuttur.