Spor Yapanların Öncelikli Tercihi Whey Protein Ne İşe Yarar? 

Whey protein nedir? sorusuna cevap olarak kısaca peynir altı suyundan üretilen bir süt proteinidir diyebiliriz. Günümüzde gıda takviyesi olarak toz haline getirilmiş formları yaygındır.  Kazein de aynı şekilde bir süt proteinidir. Whey protein peynir altı suyu proteini anlamına gelir. Hızlı bir şekilde vücut geliştirmek isteyen sporcular için whey protein tozu çok işe yarar. Whey vücutta yüksek bir aminoasit artışını sağlar. Kazein ve whey genelde bir kombinasyon olarak kullanılır, kasları kuvvetlendirip kas hasarını önlerler. 

Kazein ve Whey Proteinleri Arasındaki Farklar

1990’lı yıllarda dünyada besin takviyeleri konusunda genel anlamda bir gelişme yaşandı. Whey de Kazein de bir protein olmakla beraber kana karışma seviyeleri ve vücuda etkileri arasında farklar vardır. Kazein sütte %80 oranında bulunur, Whey ise %20. Sütün laktoz ve yağının alınabildiği kadar alınması ile elde edilen kazein proteinini vücut 7 saat kadar bir süre içinde sindirir. Bilhassa antreman sonrasında kasların proteine çok ihtiyacı olur. Sporcular bu noktada protein tozu takviyelerine bilhassa whey takviyesine ihtiyaç duyarlar. Çünkü whey protein kazeinden çok daha hızlı emilim sağlar ve kana çok hızlı karışır. Sindirimi de hızlıdır.

Whey Proteininin Faydaları

Özellikle ağır sporlardan sonra bir kas yıkımı yaşanır. Whey proteinin en önemli faydası hızlı emilimi ve etkisi ile bu kas yıkımını önlemesidir. Whey proteininin yağ yakımını arttırdığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yağsız kas kütlesinde artış ile beraber vücudu tok tutup zayıflamaya da yardımcı olur. Kanser, astım, kardiyovasküler hastalıklar gibi bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olmakla beraber fazla miktarda kullanımından da kaçınmak gereklidir. Eskişehir whey protein bu tarz malzemeler satan dükkanlarda bulunur ve güzel bir tada sahip çeşitli aromalarda protein tozları bulmak mümkündür.