Protein Tozu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Proteinler makrobesinler içinde en değerli olanlardır. Proteinler aminoasitlerden meydana gelen bileşiklerdir ve sadece hayvansal gıdalarda bulunmazlar.  Yeşil sebzeler ile bitkisel yiyeceklerde de oldukça fazla bulunurlar. Kuruyemişler de önemli protein kaynaklarıdır. Hücrelerde en fazla bulunan ve yaşam için hayati önemi olan besinlerdendir. Proteinler; hormonlar, kas oluşumu, saç ve cilt için önemlidir. Doygunluğu arttırırlar. Eksikliği yorgunluk, cilt ve görme bozuklukları ile bağışıklık sisteminin çökmesine yol açar.

Almamız Gereken Protein Tozu Miktarı

Pek çok farklı yiyeceklerde farklı miktarlarda bulunan proteini her zaman yeterli düzeyde almamız mümkün olmayabilir. Bilhassa spor yapan ve hızlı bir şekilde kas geliştirmek isteyenler için gıdalar haricinde alabilecekleri protein tozu bulunmaktadır. Pek çok kişi “protein tozu nedir?” diye sorar ve içeriğini merak eder. Bir yetişkinin günlük en az alması gereken protein miktarı 50 gram civarındadır. Haliyle sporla uğraşanlar çok daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. 

Protein Tozlarının Tarihçesi

Günümüzde kullanımı artan protein tozlarının tarihçesine baktığımızda ilk olarak 1950’li yıllarda kullanıldığını görürüz. O dönemlerde vücut geliştiriciler kas yapmak için soya unu ile yapılan protein tozlarını kullanmaktaydılar. 1980 ve 90’lı yıllara kadar içeriği pek değişmedi. Fakat bu tarihlerden sonra anne sütünün amino asit yapısına dikkat çekildi ve toz formu ile bugüne kadar kullanılageldi. Günümüzde ise besin takviyeleri alanında büyük ilerlemeler olmuştur. Protein tozları sadece kas yapımına yardımcı olmak ve kas kaybını önlemek için kullanılmaz. İçerdiği kalsiyum ile kemikleri de kuvvetlendirir. Vejetaryenler için protein eksikliklerini tamamlamaya yardımcı olur. Ayrıca tokluk hissi vererek kilo kontrolü sağlar. 

Protein tozu Eskişehir olarak bu tarz sporcu destek ürünlerine bu şehirde de bir yönelim vardır. Eskişehir protein tozu Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşan bu tarz ürünler, Eskişehir’de de pek çok yerde bulunabilmektedir.